Genel

Neden Influencer Marketing?

ABD’li pazarlamacıların neredeyse yarısı, 2024 yılında influencer pazarlamasına daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Bir araştırmaya göre, küresel pazarlamacıların yüzde 84’ü en az bir influencer kampanyası başlatmayı planladı.

Influencer’lar, büyük, ilgili hayran kitlesine sahip kişi veya kuruluşlardır. Kuruluşlar, şirket ideallerini en iyi yansıtan ve hedef kitlelerine hitap eden etkileyicileri belirler. Etkileyici pazarlamanın her tür şirket için, hatta B2B işletmeleri ve daha eski kitleleri hedefleyen markalar için değerli olmasının beş nedeni;

Bilime Dayalıdır!

Influencer marketing, pazarlama alanında hala yeni bir oluşum gibi görünebilir; ancak içerik pazarlaması gibi zengin bir geçmişi vardır. Etkileyici teorilerin izini, sosyologların, insanların çoğunluğunun az sayıda kanaat önderi tarafından etkilendiğini öne süren iki aşamalı iletişim akışı modelini ilk kez tanıttıkları 70 yıldan daha eskiye kadar takip edebiliriz.

Verimli!

Influencer pazarlamacılar, yüksek değerli bireylerden oluşan daha küçük bir grubu etkilemenin, her bir potansiyel müşteriyi bulup bağlantı kurmaktan daha kolay olduğuna inanıyor. Ayrıca, etkileyiciler iki pazarlama zorluğuna yardımcı olur: içerik oluşturma ve dağıtım.

İşe yarıyor!

Pazarlamacıların yüzde 80’inden fazlası, influencer marketing’i etkili buluyor. Influencer’larla işbirliği yapmak, şirketlerin gürültünün üzerinde yükselen ve hedef gruplarıyla rezonansa giren içerik oluşturmasına yardımcı olur. Ayrıca güven oluşturmalarına, marka idealleri oluşturmalarına ve reklam engelleyicilerini aşmalarına yardımcı olur.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya, hedef kitlelerinin etkileşimde bulunduğu kişi ve kuruluşları gözlemleyerek markaların influencerları belirlemesini her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Markalar ayrıca potansiyel bir iş ortağının erişimini daha kolay değerlendirebilir. Aynı zamanda, sosyal medya mikro influencerları yarattı. Bu insanlar, kitlesel kitleleri büyütmek için sosyal medya platformlarını kullanan ünlülerin aksine, genellikle “gerçek” insanlardır.

Her kuruluş, sosyal medya ilerleyişini beslemek adına olağanüstü içeriğe ihtiyaç duyar. Güvenilir kaynaklarla ortaklık kurmak, markaların sosyal medya girişimleri için ihtiyaç duyduğu yüksek kaliteli hikaye ve video içerikleri oluşturmak için kanıtlanmış bir stratejidir.

Karmaşık Olmak Zorunda Değil…

Influencer Marketing’in zorlukları da yoktur. Birçok küresel pazarlamacı, ilgili influencerları belirlemek ve bunlarla bağlantı kurmak, kampanya performansını ölçmek ve etkileyici ilişkisini ve içerik oluşturma süreçlerini etkin bir şekilde yönetmek için mücadele ediyor.

Ayrıca maliyetli olabilir. Bazı endüstri uzmanları, influencerlara çok fazla, çok hızlı ödeme yaptığımız konusunda uyarıyor. Artık tek seferlik bir influencer kampanyasında altı haneli bir fiyat etiketi görmek alışılmadık bir durum değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir